Mieszkańcy amerykańskiej Alaski mogli w sobotę podziwiać spektakularne zjawiska. Oprócz zorzy polarnej, która w tamtej części świata występuje powszechnie, na niebie powstała tajemnicza spirala. Jak się okazało, był to efekt wytworzony przy starcie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

REKLAMA

Powstanie jasnej spirali i towarzyszącej jej zorzy polarnej odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych.

I need someone to explain to me what this bright spiral I saw show up in the middle of the #Aurora tonight in #Fairbanks pic.twitter.com/bz1xrYhb9Y

YackleenApril 15, 2023

Jednym ze szczęśliwców, którzy mieli okazję zaobserwować nietypowe zjawisko, był fotograf Todd Salat. Jak przekazał w rozmowie z "Anchorage Daily News", spirala przemieszczała się na niebie.

Powiedziałbym, że to chyba najdziwniejsza rzecz, jaką widziałem w życiu. To coś stawało się coraz większe i przesuwało się po niebie. Całość wyglądała jak dzieło sztuki - podkreślił.

Co to za zjawisko?

Jak się okazało, za utworzenie się jasnej spirali na niebie odpowiada rakieta Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX. Efekt powstał podczas niedawnej misji Transporer-7.

"Photos taken in Fairbanks, AK early Saturday morning 4/15/23 at 1:55 a.m. It began to look like a northern aurora spiral until the center slowly came into view as it flew slowly from horizon to horizon." Then the spiral stretched out and covered the entire sky as it dissolved... pic.twitter.com/7uPT5O6lh7

KWTWeatherApril 18, 2023

Na facebookowym profilu SpaceX Polska wytłumaczono, że drugi stopień rakiety Falcon 9, aby ponownie wejść w atmosferę ziemską, wykonuje tzw. deorbit burn (odpalenie silników rakiety, mające na celu umożliwienie jej ponownego wejścia w atmosferę ziemską - przyp. red.). Po tym procesie następuje zrzut paliwa w trakcie obracania się.

"To paliwo czasem, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych i odpowiednim położeniu względem Słońca, zostaje podświetlone" - napisano.

To nie pierwsze tego typu zjawisko. W 2009 roku w Norwegii zaobserwowano je podczas testu rosyjskiej rakiety balistycznej Buława.