Fakt że z wiekiem maleje nasza skłonność do ryzyka, chętnie wiążemy z rosnącym doświadczeniem i mądrością życiową. Niestety, wydaje się, że niesłusznie. Najnowsze wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców sugerują, że odpowiadają za to raczej zmiany struktury naszego mózgu. Czasopismo "Nature Communications" pisze w najnowszym numerze, że tempo tych zmian ma dla naszej tolerancji ryzyka większe znaczenie, niż to ile dokładnie mamy lat.

REKLAMA

Dr Agnieszka Tymula z University of Sydney wraz ze współpracownikami z USA i Wielkiej Brytanii pokazała, że stopniowe zmniejszanie się naszej chęci do podejmowania ryzyka wiąże się raczej nie z wiekiem, ale ze zmianami objętości materii szarej w obszarze tak zwanej prawej tylnej kory ciemieniowej mózgu.

Wiemy, że w miarę starzenia się coraz mniej chętnie podejmujemy ryzyko - mówi dr Tymula -Jednak każdy z nas starzeje się w nieco innym tempie. Nasze badania sugerują, że prędkość z jaką zmienia się struktura naszego mózgu ma większy wpływ na skłonność do podejmowania ryzyka, niż metrykalny wiek.

Podczas eksperymentu proszono ponad 50 ochotników w wieku od 18 do 88 lat o wybranie, czy wolą gwarantowaną wypłatę w wysokości 5$, czy udział w ryzykownej loterii, która może przynieść maksymalną wygraną do 120$. Starsi uczestnicy doświadczenia, inaczej niż młodzi, raczej wybierali małą, ale pewną wygraną. Uczestników eksperymentu poddawano też badaniu z pomocą techniki obrazowania MRI, co pozwalało zbadać szczegóły anatomiczne mózgu.

Zdaniem współautora pracy, profesora Ifata Levy'ego z Yale University wiedza na temat wpływu zmian mózgu na skłonność do ryzyka może pomóc lepiej zrozumieć czynniki, wpływające u osób starszych na proces podejmowania decyzji. Może też pomóc korygować - nawet farmakologicznie - ewentualne, związane z tym kłopoty w życiu codziennym. Sprawa może mieć zresztą szersze, społeczne znaczenie. Społeczeństwa się starzeją, zrozumienie tych w dużej mierze nieuchronnych zależności może pomóc lepiej przewidywać, jak będą się zachowywać.

(j.)