Budowa dróg przez Puszczę Amazońską może doprowadzić do jej zniszczenia. Ekologiczny koszt, jaki może ponieść świat będzie o wiele większy niż korzyści ekonomiczne Brazylii - ostrzegają uczeni z USA w najnowszym "Science".

Uczeni amerykańscy ustosunkowali się do siedmioletniego planu brazylijskich władz - "Advance Brazil", który oprócz budowy rurociągów, kopalń, gospodarstw, stawiania tam i wydobywania ropy obejmuje również budowę autostrad i dróg w Amazońskiej Puszczy. Koszt realizacji tego planu szacuje się na 40 miliardów dolarów. Nnaukowcy alarmują, że realizacja tego planu może skończyć się zagładą Amazońskiej Puszczy. "Puszcza Amazońska to około 40 proc. pozostałych jeszcze na świecie lasów deszczowych. Ten utrzymujący się w delikatnej równowadze ekosystem stanowi ostoję różnorodności biologicznej, ma udział w kształtowaniu klimatu i utrzymaniu opadów na stałym poziomie" - napisali uczeni w raporcie. "Jednocześnie wskaźnik destrukcji puszczy jest najwyższy na świecie. Obecnie rocznie wycina się w niej blisko 2 mln hektarów" - podkreślają uczeni. Dane satelitarne pozwoliły uczonym stworzyć mapę terenów, które będą zagrożone planem już za 20 lat. Uczeni przewidują, że budowa dróg zmieni strukturę deszczowego lasu tak, że będzie on podatniejszy na pożary. Zmiana środowiska pociągnie za sobą spadek liczby gatunków roślin i zwierząt a także zmniejszy udział tych lasów w pochłanianiu gazów cieplarnianych.

Uczeni podkreślają, że drogi, które niegdyś znajdowały się jedynie na peryferiach, dziś idą coraz głębiej w kierunku serca puszczy. Otwiera to perspektywy na realizację kolejnych projektów w centrum amazońskich lasów, ktore mogyby stanowić dla nich zagrożenie. Istnienie dróg to impuls do kolonizacji, a co za tym idzie - dalszej wycinki czy polowań. Nielegalna wycinka już teraz nie daje się powstrzymać ani opanować, alarmują uczeni. Jedynym sposobem na kontrolę procesu osiedlania się jest rozważne wybieranie miejsc, w których mają przebiegać drogi. Scott Berger utrzymuje, że jeśli rozwój kosztem puszczy odbywać się będzie w obecnym tempie, straci na tym cały świat.

00:45