Naukowcy z Uniwersytetu Chicago kwestionują obowiązującą teorię powstania Księżyca. Badania izotopowe skał pobranych ze Srebrnego Globu wskazują, że ich skład jest zbyt podobny do skał na Ziemi, by Księżyc mógł powstać w wyniku zderzenia naszej planety z obcym obiektem o rozmiarach Marsa. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Nature Geoscience".

Teoria powstania Księżyca przewiduje, że gdy 4,5 miliarda lat temu Ziemia zderzyła się z ciałem niebieskim o rozmiarach Marsa, wyrzucona w przestrzeń materia uformowała naszego jedynego naturalnego satelitę. Badania meteorytów pokazują, ze skały z różnych rejonów Układu Słonecznego silnie różnią się składem izotopowym, można więc było przewidywać, że na Księżycu znajdą się skały podobne do ziemskich i całkiem odmienne, związane z tym drugim tajemniczym obiektem.

Badacze z Chicago przeprowadzili przy pomocy spektrometru masowego najdokładniejsze dotąd badania izotopowe księżycowych skał przywiezionych na Ziemię przez astronautów programu Apollo. Skoncentrowali się na proporcji izotopów tytanu 47Ti i 50Ti. Okazało się, że we wszystkich badanych skałach księżycowych jest ona niemal identyczna z tą obserwowaną na Ziemi. Tego w oparciu o dotychczasową teorię wytłumaczyć się nie da.

Te wyniki nie oznaczają automatycznie, że hipoteza samej kolizji jako początku istnienia Księżyca musi być nieprawdziwa. Można byłoby je wytłumaczyć, gdyby Ziemia zderzyła się z obiektem co najmniej dwa razy większym niż Mars. Wtedy skład izotopowy tamtego obiektu mógłby w równym stopniu zmodyfikować skład zarówno ziemskich, jak i księżycowych skał. Nie można też wykluczyć, że proces stygnięcia Księżyca był znacznie wolniejszy, niż się wydawało. Wtedy mogło dojść do wymiany izotopów między planetą i jej satelitą. Naukowcy z pewnością wrócą też jednak do jeszcze innych teorii, choćby o tym, że Księżyc to fragment Ziemi wyrzucony na orbitę w czasie, gdy nasza szybko wirująca planeta nie była jeszcze dość stabilna.

Badacze z Chicago podkreślają, że ich praca nie daje definitywnej odpowiedzi na pytanie o powstanie Księżyca. Ich wyniki są jednak punktem wyjścia do prac nad kolejną teorią, która będzie musiała tę zgodność budowy Ziemi i Księżyca jakoś wyjaśnić. Jak podaje portal space.com, sami w kolejnych badaniach zajmą się izotopami wapnia.