Pszczoły wyruszyły na pierwsze wiosenne obloty. Według specjalistów, to ważny moment, bo owady mogą oczyścić organizm po kilkumiesięcznym zimowaniu w ulach. Właściciele pasiek sprawdzają, w jakim stanie pszczele rodziny przetrwały zimę.

Właściciel pasieki z Kętrzyna (Warmińsko-Mazurskie) Robert Pucer, korzystając ze słonecznego weekendu, pierwszy raz po zimie oceniał, jak przetrwały ją owady. Stan pszczelich rodzin określa jako dobry. Mimo najpierw ciepłej zimy, a następnie bardzo dużych spadków temperatur, sięgających nawet minus 30 stopni C, rodziny pszczele przeżyły i ich kondycja jest dobra. Następuje rozwój pszczół - matki czerwią, czyli składają jaja - wyjaśnił.

Ryszard Pałach z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie podkreślił, że dokonywanie przeglądów pszczelich rodzin po zimie jest uzależnione od temperatury na zewnątrz. Musi ona wynosić 18 stopni C. Gdy jest niższa, należy być ostrożnym, by nie wyrządzić szkody i nie wychłodzić owadów - zaznaczył.

Właściciele pasiek z Warmii i Mazur obserwują już pierwsze obloty pszczół. To niezwykle ważny moment w życiu pszczół, gdyż jest to pierwsze ich wyjście po zimie z ula. Po kilku miesiącach przebywania w ulach pszczoły muszą oczyścić organizm - powiedział Pałach.

Według specjalistów, pszczoły czeka jeszcze kilkutygodniowy trudny okres. Wiąże się to z tym, że są duże wahania temperatur w dzień i w nocy. W nocy mogą zdarzać się przymrozki, dlatego owady te mają większe zapotrzebowanie na energię. W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się już tak zwany okres pożytkowy. Rozpocznie się kwitnienie wierzby i leszczyny, z których pszczoły będą mogły już zbierać pyłek.