W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie uruchomiono system obrazowania magnetyczno-rezonansowego z najsilniejszym w Polsce magnesem nadprzewodzącym. To urządzenie najwyższej klasy, pracujące w polu 9.4 Tesli (200 tysiecy razy silniejszym od ziemskiego pola magnetycznego) . To aparatura dla fizyków, ale posłuży także lekarzom.

Posłuchaj rozmowy z doktorem Władysławem Węglarzem

Wszyscy słyszeliśmy na przykład o stosowanych w diagnostyce medycznej tomografach rezonansu magnetycznego. To urządzenia pozwalające w nieinwazyjny i bezpieczny dla pacjenta sposób uzyskać dokładne obrazy anatomiczne wnętrza organizmu, w tym także rozróżnić tkanki zdrowe od tkanek chorych. Uruchomione w Krakowie urządzenie, dzięki kilkakrotnie silniejszemu polu magnetycznemu, daje lepszy sygnał i pozwala na szybsze zbieranie danych.

Jak podkreśla doktor Władysław Węglarz, ta aparatura pozwoli testować na zwierzętach nowe metody terapii, które potem mogą być zastosowane u ludzi. Chodzi o to, że na zwierzętach - konkretnie na szczurach lub na myszach sprawdza się działanie pewnych leków, powodujących spowolnienie patologii, usuwanie patologii związanych na przykład z wadami serca, uszkodzeniami czy z chorobami tkanki nerwowej, rdzenia kręgowego czy też mózgu - wyjaśnia.

To szansa na badania na światowym poziomie także w walce z nowotworami. Testy już trwają. Pierwszych publikacji naukowych można się spodziewać już za rok.