Szef, który czuje, że nie zasłużył na swoją wysoką pozycję, otacza się mniej kompetentnymi pracownikami, by w ten sposób podkreślić swoją wyższość - takie są wnioski z opublikowanej właśnie pracy hiszpańskich psychologów. Kompetentny szef odwrotnie, przy doborze współpracowników częściej kieruje się wysoką oceną ich kwalifikacji.

By się o tym przekonać, naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie poddali testom grupę ponad 70 studentów, w większości kobiet. W ramach ćwiczenia badani mieli wybrać sobie jedną osobę, która jako podwładny pomoże im przygotować i przedstawić wystąpienie na konferencji studentów.

Części badanych, przed ćwiczeniem powiedziano, że w pełni zasługują na kierowniczą pozycję, części - wręcz przeciwnie - że ten zaszczyt został im przyznany "na wyrost". I jedni i drudzy mieli do wyboru osoby, o których na pierwszy rzut oka można było powiedzieć, czy są kompetentne, czy nie.

Jak informuje portal ScienceDaily.com, okazało się, że ci, których przekonywano, że kierownicza funkcja jest im przyznana na kredyt, zdecydowanie częściej wybierali sobie na podwładnego osobę wyraźnie mniej kompetentną. Jakby coś kazało im się obawiać konkurencji...