Liczba osób otyłych na świecie przekroczyła już 2 miliardy. Z najnowszych badań wynika, że największy problem z nadwagą mają mieszkańcy USA, Indii i Rosji. Naukowcy ostrzegają - problem jest poważny.

Badania Instytutu Pomiaru i Szacowania Zdrowia (Institute for Health Metrics and Evaluation) z Waszyngtonu opierały się na ankietach i sondażach przeprowadzanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz dane rządowe z 188 krajów świata. Taka metoda miała przynieść najbardziej wiarygodne wyniki.

Jak twierdzą eksperci, coraz większym problemom z nadwagą winna jest modernizacja świata, która nas rozleniwiła. Postęp techniki wpłynął na brak aktywności fizycznej - twierdzi profesor Hermann Toplak z Uniwersytetu w Grazu. Jak mówi, dzieci i dorośli nie budują odpowiedniej masy mięśniowej, a klasyczne posiłki zostały zastąpione niekontrolowanym pochłanianiem jedzenia przez cały dzień. Największy problem mają kraje wysoko rozwinięte gospodarczo, gdzie standard życia jest wysoki.

10 najbardziej otyłych krajów świata

1USA
2Chiny
3Indie
4Rosja
5Brazylia
6Meksyk
7Egipt
8Niemcy
9Pakistan
10Indonezja

Częściej otyłe są kobiety. Zajmują się dziećmi i domem, jednocześnie pracując. Taka wielozadaniowość odbija się negatywnie na sylwetce - mówi profesor Mokdad z Instytutu.

Panowie tyją, bo zbyt dużo czasu spędzają przed komputerami, albo w samochodzie w drodze do pracy.

 (kk)