Archeolodzy odkryli na stanowisku w północno-zachodniej Rosji ponad 300 artefaktów sprzed około 800 lat. Wśród nich jest unikalny, miniaturowy łuk wykonany dla około trzyletniego dziecka - poinformował serwis internetowy Russia-InfoCentre.

Archeolodzy badają na warstwę ziemi o powierzchni około 300 metrów kwadratowych, zawierającą relikty kultury pochodzące z XII-XIII wieku. Większość znalezisk to typowe przedmioty z okresu średniowiecza, ale wśród nich znajduje się unikalny łuk, będący miniaturową kopią prawdziwej broni. Został wykonany do zabawy i nauki strzelania dla około 3-letniego chłopca. Archeolodzy odnaleźli również miniaturową strzałę, pasującą do łuku. Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący wykopaliska na stanowisku Piatnicki Dół w mieście Stara Russa w obwodzie nowogrodzkim.

Ostatnie znaleziska archeologiczne wskazują, że Stara Russa była dużym średniowiecznym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym i drugim co do ważności - po Nowogrodzie Wielkim - miastem w Republice Nowogrodzkiej. Pierwsze prace wykopaliskowe na stanowisku zostały przeprowadzone przez archeologów w 1939 r., a od 1966 r. stanowisko Stara Russa jest stale przedmiotem badań naukowców.