Jesteś fotografem amatorem, niezadowolonym z wykonywanych przez siebie zdjęć? Nie przejmuj się, już wkrótce twoje fotografie poprawi... komputer. Specjalne oprogramowanie, które pomoże każdemu stać się mistrzem fotografii, stworzyli naukowcy z Tel-Aviv University i Zhejiang University w Hangzhou. Oficjalnie zaprezentują je w maju podczas konferencji Eurographics 2010 w szwedzkim Norrköping.

Na rynku jest bardzo wiele programów, które pozwalają poprawiać fotografie. By je poprawnie wykorzystać musimy jednak co nieco wiedzieć o proporcjach, kadrowaniu, tym wszystkim, co sprawia, że zdjęcie się podoba, że nas porusza. W przypadku programu stworzonego przez izraelskich i chińskich naukowców, nie musimy wiedzieć nic. Dostarczamy tylko wyjściową fotografię, program sam dobiera kadr, sam koryguje proporcje, identyfikuje i - jeśli to konieczne - poprawia ustawienie elementów. Używa do tego odpowiednich algorytmów, wykorzystujących wiedzę z zakresu teorii fotografii.

Ktoś może powiedzieć, że to "naciągana" metoda i z pewnością będzie miał rację. Ten program nie ma jednak poprawić naszych szans w konkursach fotograficznych. Zdecydowana większość z nas fotografuje na własny użytek. Dlaczego nasze zdjęcia z wakacji, wycieczek, przedstawień dzieci, czy jubileuszu rodziców, nie miałyby być poprawne i przyjemne dla oka?

Program oficjalnie zostanie zaprezentowany w maju, podczas konferencji naukowej w Szwecji. Można się spodziewać, że szybko zdobędzie serca i... komputery zapalonych "pstrykaczy".