Miej oczy szeroko otwarte i sam zadbaj o otaczającą cię przyrodę. Taką możliwość daje wszystkim Polakom obowiązująca od niedawna ustawa o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie.

W jaki sposób szary obywatel może wpłynąć na przyrodę? Dzięki ustawie możemy dowiedzieć się kto i w jaki sposób szkodzi przyrodzie. Możemy też mieć wpływ na to co dzieje się w okolicy, którą zamieszkujemy. Choćby przez baczne przyglądanie się nowopowstajacym obiektom mieszkalnym i przemysłowym. "Każdy mieszkaniec naszego kraju może w pewien sposób decydować o tym, co zostanie wybudowane za jego oknem. Dowiedzieć się czy to będzie szkodliwe dla niego i jego dzieci. Ma prawo do wyrażania swoich opinii na ten temat, stawiania swoich wniosków. A administracja publiczna musi ustosunkować się do tych wniosków i opinii". Jak dodał Leszek Michno z Ministerstwa Środowiska wprowadzenia ustawy wymagała od nas Unia Europejska. Polska skorzystała z wzorców duńskich, gdzie przepisy o ochronie są wyjątkowo przyjazne dla mieszkańców i traktują je na równi z tymi, którzy je wydają.

Korzystanie z informacji może jednak kosztować, na szczęście są to niewielkie kwoty, rzędu kilku złotych. O udostępnienie interesującej nas dokumentacji można zwracać się do urzędów gmin, miast i urzędów wojewódzkich.

foto Archiwum RMF FM

20:50