Pogoda sprzyja, zagrożenia powodzią nie ma

Czwartek, 17 marca 2005 (13:17)

Polsce nie grozi powódź, mogą jedynie pojawić się lokalne podtopienia - ocenia Rządowe Centrum Koordynacji Kryzysowej. Sprzyja nam sama natura – bo od soboty wysoka od kilku dni temperatura ma spaść.

Ale prognozy pogody to nie wszystko. Nasze służby ratownicze są po prostu lepiej przygotowane – zapewnia Centrum Koordynacji Kryzysowej. Mamy system precyzyjnej informacji pogodowej, a co więcej żadni ministrowie nie lekceważą żadnej niepokojącej informacji i kontrolują sytuację. Wszystko jest pod kontrolą, poza tym na co nie mamy wpływu - mówi Ryszard Kalisz.

Można się jednak obawiać, że nawet on nie ma wpływu na wystąpienie powodzi. Na razie na południe Polski trafi 100 tys. ulotek informujących, jak postępować w czasie powodzi.

Kilkanaście domów i szkoła w Bielkówku koło Gdańska są zagrożone. Wzbierająca woda z roztopów przedarła się przez wały stawu retencyjnego i wylewa się na ulice. Do lokalnych podtopień dochodzi też w innych częściach kraju. czytaj więcej

Rząd jak zwykle pełen optymizmu, ale rzeczywistość jest mniej różowa. Już teraz są podtopienia na Warmii i Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce. W najbliższych dniach ma też padać deszcz.

Artykuł pochodzi z kategorii: Nauka

-