Zosterops somadikartai to świeżo odkryty gatunek ptaka z rodziny szlarników. Ornitolodzy przez kilka lat tropili zagadkowego osobnika na jednej z indonezyjskich wysp.

Zielony ptak o białym brzuchu przypomina swego najbliższego krewnego - szlarnika czarnoczelnego z wyspy Celebes. W przeciwieństwie do innych reprezentantów tej rodziny nie ma jednak charakterystycznych białych obwódek wokół oczu. To sprawia, że ruchliwy i latający w stadach ptaszek mniej rzuca się w oczy.

Po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu Indonezyjskiego zobaczyli go w 1997 roku i do 2003 roku obserwowali go w terenie. W końcu dostarczyli jeden egzemplarz Uniwersytetowi w Michigan, który dokonał formalnej klasyfikacji. Tuż po ogłoszeniu nowego gatunku umieszczono go na liście zagrożonych.

Szlarniki to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, która składa się prawie z 90 gatunków. Występują one w rejonach tropikalnych i subtropikalnych Afryki, Azji i Australazji oraz na wielu wyspach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Większość szlarników żyje na ograniczonym obszarze wysp tych oceanów, a przede wszystkim w Indonezji.