Rosną szanse na sukces nowej metody walki z astmą. Opublikowane właśnie wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Danii i Brazylii potwierdzają skuteczność zabiegu tak zwanej termoplastyki, który może obniżyć częstość ataków astmy.

Termoplastyka oskrzeli to zabieg, który wykorzystuje fale elektromagnetyczne do osłabienia mięśni gładkich oskrzeli tak, by nawet w chwili ataku, nie dochodziło do całkowitego ich zwężenia.

Metoda, o której już od pewnego czasu dużo się mówiło, może znacznie obniżyć intensywność ataków. Jak donosi czasopismo "New England Journal of Medicine", osoby poddane temu zabiegowi odczuły znaczną poprawę stanu zdrowia. Grupę 112 ochotników, podzielono na dwie części. Jedni z badanych używali tylko leków, drudzy prócz leków poddali się także zabiegowi termoplastyki. Ci drudzy średnio w ciągu roku mieli aż 86 dni więcej bez objawów astmy.

Jak się teraz oczekuje, termoplastyka może stać się uzupełniającym narzędziem w leczeniu poważnych przypadków astmy, przy tych łagodniejszych może bardzo ograniczyć konieczność stosowania leków. Sam zabieg, przeprowadzany pod lekką narkozą to dla cierpiących na astmę szansa na znaczną poprawę jakości życia.