W Halloween w Stanach Zjednoczonych rodzi się mniej dzieci. Odkryli to naukowcy z Yale School of Public Health. Wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie "Social Science & Medicine" pokazują, że matki zdecydowanie nie chcą, by data urodzin ich dziecka przypadała właśnie w ten dzień i wyraźnie są w stanie nieco pokierować naturą.

Analiza aktów urodzenia miliona 800 tysięcy osób z lat 1996-2006 pokazała, że 31 października rodzi się w USA przeciętnie o 11,3 procent dzieci mniej, niż w każdym innym dniu w okresie 2 tygodni, przed i po Halloween. Dotyczy to zarówno porodów naturalnych, jak i indukowanych, czy przeprowadzanych metodą cesarskiego cięcia.

Co ciekawe, jest taki dzień, który matkom jako data urodzin dziecka zdecydowanie się podoba. To Walentynki. 14 lutego rodzi się w Stanach Zjednoczonych przeciętnie o 5 procent więcej dzieci, niż w dni sąsiednie.

Naukowcy z Yale przyznają, że nie potrafią tego efektu wytłumaczyć, prawdopodobnie pragnienia matki są w stanie wpłynąć na wydzielanie hormonów istotnych przy porodzie. W jaki sposób? To pozostaje do zbadania...