A może romantyczna kolacja przy świetle Księżyca? Dzisiaj będzie do tego idealna okazja, ponieważ Księżyc wyda nam się o wiele większy.

Już dziś zobaczymy pierwszy z trzech 'Superksiężyców'. 12 lipca, 10 sierpnia i 9 września to idealne daty na romantyczne kolacje we dwoje. Ponadto NASA informuje, że zwłaszcza sierpniowy ‘Superksiężyc’ będzie największym.  

To, że księżyc czasami wydaje nam się większy, spowodowane jest eliptycznym kształtem jego orbity, przez co okrążając Ziemię jedna strona satelity jest bliżej naszej planety. Pełnia Księżyca po stronie perygeum, czyli tej najbardziej zbliżonej do Ziemi, wydaje się wyjątkowo duża i jasna. Zjawisko to w tym roku będziemy mogli zaobserwować 3 razy. 12 lipca i 9 września Księżyc i jego perygeum zbiegnie się z czasem tym samym dniu. Natomiast 10 sierpnia Księżyc będzie w pełni w tej samej godzinie co perygeum, dzięki czemu ciało niebieskie wyda nam się jeszcze większe.

Geoff Chestor z Podniebnego Obserwatorium Stanów Zjednoczonych mówi, że zjawisko to wcale nie jest rzadkie, jednak zwykle o nim zapominamy. Iluzja znacznie większego Księżyca możemy zaobserwować zwłaszcza kiedy nasz satelita jest nisko na horyzoncie. 

Określenie 'Superksiężyc' nie jest terminem technicznym. Astronomowie zjawisko to nazywają perygeum Księżyca. Geoff Chestor krytycznie wypowiada się o potocznej nazwie, szerzącej fałszywe informacje. "Jednakże jeśli dzięki temu określeniu ludzie zaczną spoglądać w niebo i zainteresują się astronomią to dobra rzecz" - mówi pracownik amerykańskiego obserwatorium.  

(kzdz) Źródło: http://www.dailymail.co.uk