Brytyjscy i holenderscy naukowcy odkryli mechanizm genetyczny, który może wyjaśnić, dlaczego niektórzy z nas starzeją się nieco wcześniej niż inni. Te doniesienia, opublikowane na łamach "Nature Genetics" mogą pomóc nie tylko w badaniach procesu starzenia się i towarzyszących mu chorób, ale na przykład także w walce z chorobami nowotworowymi.

Naukowcy z University of Leicester, King's College London i University of Groningen przeanalizowali około 500 tysięcy wariantów genetycznych znalezionych na mapach genomu człowieka i odkryli, że osoby z pewnymi szczególnymi zmianami w pobliżu genu TERC (telomerase_RNA_component), biologicznie starzeją się szybciej o 3 do 4 lat. Ten gen odpowiada między innymi za ochronę długości telomerów, końcówek chromosomów, których zadaniem jest zabezpieczenie poprawności materiału genetycznego przy kolejnych podziałach komórki.

Odkryte właśnie warianty genetyczne sprawiają, że telomery są krótsze. To w praktyce oznacza, że niektórzy z nas są genetycznie zaprogramowani, by szybciej się starzeć. Może się okazać, że te osoby są także bardziej podatne na działanie niektórych, przyspieszających starzenie czynników zewnętrznych, jak palenie papierosów, nadwaga, czy brak ćwiczeń fizycznych. Naukowcy liczą, że badania genetyczne pozwolą teraz ostrzec szczególnie zagrożone osoby, by zmieniły swój tryb życia, zanim będzie za późno.