Rozszerza się epidemia śmiercionośnego wirusa Ebola w Ugandzie. Według najnowszych doniesień zmarło już ponad czterdzieści osób.

Kilkudziesiąciu zarażonym zostało najprawdopodobniej zaledwie kilkadziesiąt godzin życia. Do Ugandy pojechała już ekipa specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia. Wirus ten w Ugandzie pojawił się po raz pierwszy. Nie jest wykluczone, że został przywieziony przez żołnierzy tego kraju.

Wirus Ebola wywodzi swoją nazwę od rzeki w Zairze, gdzie po raz pierwszy został odkryty w 1976 roku. Naturalny "gospodarz", nosiciel nie jest znany, aczkolwiek przypuszcza się, że jest nim małpa - koczkodan saba. Różne typy wirusa Ebola wywodzą swoją nazwę od miejsca, w którym wystąpiły po raz pierwszy. Trzy odmiany odkryto w Afryce, jedna pojawiła się w USA. Ebola Zair - odkryty w Zairze, w 1976 roku, Ebola Sudan - po raz pierwszy wykryty w Sudanie, w 1976 roku, Ebola Reston - znaleziony u afrykańskich małp przywiezionych do USA w celach doświadczalnych; nie wywołuje choroby u człowieka, Ebola Tai - odkryty niedawno, bo w roku 1995 roku, wystąpił na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce Zachodniej, w lesie Tai.

Więcej:

1. Czym jest wirus Ebola i jakie są objawy?

2. Jak dochodzi do zakażenia i jak się bronić?

3. Skąd wziął się wirus?

00:35