Rdzawa sierść i ogon w pomarańczowo-białe paski. Tak zdaniem chińskich i brytyjskich naukowców wyglądał Sinozauropteryks, przodek ptaków, żyjący 125 milionów lat temu. Po raz pierwszy udało się tak dokładnie określić ubarwienie dinozaura.

Jak donosi czasopismo "Nature", badano szczątki znalezione w prowincji Liaoning, w północno-wschodnich Chinach. Sinozauropteryks to mały, poruszający się na dwóch nogach, drapieżny dinozaur, którego uważa się za dalekiego protoplastę ptaków. Był pokryty sierścią, prymitywną formą piór. Pod mikroskopem elektronowym badano odciski melanosomów, zawierających melaninę ciałek barwnikowych, obecnych w skórze i włosach. Okrągłe feomelanosomy dają barwę od żółtej po brazową i czerwoną, eliptyczne eumelanosomy odpowiadają za barwy szare i czarne. Na podstawie obserwowanych kształtów melanosomów ustalono, że dinozaur miał rdzawy kolor i ogon w paski.

Niejako przy okazji mocny argument zyskali zwolennicy teorii, że pióra u dinozaurów pojawiły się nie dla ochrony przed zimnem, czy jako pomoc przy lataniu, ale właśnie dla swojego ubarwienia, które zapewne miało wabić jedne a odstraszać inne osobniki. Dopiero potem okazało się, że mogą przydać się także do innych celów.