Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odpowiedzieli właśnie na jedno z najważniejszych pytań współczesnego człowieka: jak schudnąć? Wyniki największych na świecie badań dietetycznych publikuje czasopismo "New England Journal of Medicine".

Duńscy naukowcy przeprowadzili badania wśród członków 772 rodzin w ośmiu krajach Europy. Chcieli sprawdzić, jaka dieta najskuteczniej chroni przed przybieraniem na wadze. Otrzymane przez nich wyniki sugerują, że jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, powinniśmy przejść na dietę bogatą w białko, z dużą ilością chudego mięsa, niskotłuszczowych produktów mleczarskich i ziaren. Musimy równocześnie do minimum ograniczyć ilość spożywanych wysokoprzetworzonych węglowodanów, w tym białego pieczywa i białego ryżu. Naukowcy z Kopenhagi przekonują, że ta właśnie dieta pozwoli nam najeść się do syta bez obawy o protesty ze strony wagi łazienkowej.

W badaniach uczestniczyło 938 dorosłych i 827 dzieci. Dorośli, którzy mieli problemy z nadwagą przeszli najpierw na osiem tygodni na dietę na poziomie 800 kcal dziennie, co pozwoliło im zrzucić przeciętnie 11 kilogramów. Potem wszystkich przydzielono do pięciu grup, z których każda przez 6 miesięcy przestrzegała zaleceń jednej z pięciu specjalnie przygotowanych diet. W tym czasie byli poddawani badaniom, które miały wykazać, która dieta pozwala najskuteczniej ograniczyć przybieranie na wadze.

Okazało się, że najlepsze wyniki przyniosła dieta wysokobiałkowa z niskim indeksem glikemicznym. Osoby, które jej przestrzegały przybrały na wadze o blisko kilogram mniej, niż te, które były na diecie niskobiałkowej lub spożywały potrawy z wysokim indeksem glikemicznym, czyli takie, które prowadzą do szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Dzieci uczestniczyły w eksperymencie niejako przy okazji, nie licząc kalorii, ale spożywając potrawy przygotowane przez rodziców zgodnie z wymogami każdej z diet. Jak donosi w oddzielnym artykule czasopismo "Pediatrics", wśród tych, które spożywały potrawy wysokobiałkowe z niskim indeksem glikemicznym, ilość przypadków nadwagi spadła o 15 procent.