Botaniczna ciekawostka w Karkonoszach. Chodzi o różaneczniki

Środa, 22 listopada 2017 (23:45)

Botaniczna niespodzianka w Karkonoszach. Badania naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie dowodzą, że rosnący w górach różanecznik alpejski to rodzimy gatunek, którego nie zasadził człowiek. Rośnie tu przynajmniej od czasów zlodowacenia. To jedyne miejsce naturalnego występowania tej rośliny w naszym kraju.

Blisko trzydzieści krzewów tej rośliny rośnie w bardzo niedostępnym terenie, na skalnych półkach. Była to jedna z największych, botanicznych zagadek tego regionu. Opisana historia rośliny ma przynajmniej 400 lat. Pierwsze wzmianki o różaneczniku pojawiły się w 1600 roku.

Wszyscy dotychczas myśleli o tym, i my również, że ten gatunek został po prostu posadzony. Chociaż na początku wydawało nam się wątpliwe to, że rośnie daleko od osad ludzkich, od szlaków turystycznych, w miejscu bardzo niedostępnym. Dlatego też stwierdziliśmy, że być może należałoby zająć się badaniami genetycznymi i zobaczyć, jakie jest powiązanie tej populacji z miejscem występowania w Europie południowej i środkowej - mówi doktor Marek Malicki z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowcy zajęli się dwoma aspektami. Badania ekologiczne polegały na określeniu tego, czy i gdzie ten gatunek występuje i jakie ma wymagania środowiskowe. Drugą częścią były badania genetyczne, które przeprowadzili naukowcy PANu. Zostały pobrane próbki roślin z ponad czterdziestu stanowisk z różnych części Alp, Pirenejów, Apeninów i oczywiście Karkonoszy. W czasie tych badań porównano stopień pokrewieństwa tych populacji.

Właśnie na podstawie tych badań udało się określić, zauważyć, że ta populacja Karkonoska jest wyraźnie odrębna od tych, które występują w Alpach i Pirenejach. To w zasadzie może świadczyć o tym, że jest to bardzo stara populacja, która gdzieś tam w czasie plejstocenu do nas dotarła - przyznaje dr Malicki.

Naukowiec przyznaje, że to spora ciekawostka. Okazuje się, że mamy w Karkonoszach kolejny relikt glacjalny, co podkreśla, że Karkonosze są ważnym miejscem, a polska ma kolejny, rodzimy gatunek.

Rosnące w Sowiej Dolinie różaneczniki alpejskie to jedyne miejsce w Polsce, w którym gatunek rośnie w naturalnym środowisku. W XIX wieku próbowano sprowadzić różaneczniki z Alp do upiększenia Tatr. Nie przetrwały one jednak do dziś. Karkonoskie rośliny mogą mieć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy lat. Badania nad rośliną zlecił Karkonoski Park Narodowy. Naukowcy chcą je kontynuować.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Nauka

Bartek Paulus

Bartłomiej Paulus, RMF FM