Benedykt i Zofia – niebezpieczni kierowcy

Wtorek, 4 lipca 2006 (22:05)

Stan techniczny samochodu, pogoda i umiejętności kierowcy są czynnikami które mają największy wpływ na wypadki drogowe. Ale jak obliczyli brytyjscy specjaliści, jest jeszcze jeden czynnik, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy... imię kierowcy.

Pracownicy jednej z firm ubezpieczeniowych przeglądnęli ponad 200 tysięcy wniosków o odszkodowanie po wypadku. Okazało się, że kierowcy noszący imiona Benedykt i Zofia stanowią największe zagrożenie na drogach. Najpewniejsi natomiast za kierownicą są kobiety noszące imię Anna i mężczyźni o imionach Jan.

Zdaniem statystyków nie da się jednoznacznie wytłumaczyć tej zbieżności. Poza tym, że niektóre imiona częściej noszą ludzie młodzi – a więc potencjalnie bardziej lekkomyślni. Natomiast te staroświeckie należą do doświadczonych kierowców.

Firma ubezpieczeniowa, która przeprowadziła badania, nie zamierza wykorzystać tych danych do ustalania wysokości składek. Wygląda na to, że nawet firmy ubezpieczeniowe potrafią czasami zaryzykować trochę poczucia humoru.

Artykuł pochodzi z kategorii: Nauka

RMF FM - newsroom