Co jadali dawni Indianie w Peru? Archeolodzy sprawdzili to badając brudne, prehistoryczne zęby. Okazuje się, że niemycie zębów może przynosić korzyści... naukowe. Resztki fasoli, dyni, orzechów ziemnych i owoców pacay odkryli naukowcy w kamieniu nazębnym prehistorycznych mieszkańców doliny Nanchoc w Peru.

Zęby, należące prawdopodobnie do sześciu lub ośmiu osób, zebrano z palenisk i podłóg domostw sprzed 8 - 6 tys. lat. Gruntownym badaniom poddała je Dolores Piperno z Instytitu Badań Tropikalnych amerykańskiego Smithosanian Institute. W osadzie nazębnym uczona znalazła ziarna skrobi. Porównała je z próbkami skrobi z ponad 500 roślin z tego rejonu Ameryki Południowej.

W ten sposób uzyskała dowód na to, że w jadłospisie starożytnych Indian znajdowały się wymienione wyżej rośliny. Są to najstarsze dowody na uprawę orzechów ziemnych i owoców pacay. W dodatku, gdy te cztery gatunki weszły do diety mieszkańców Ameryki Południowej, niezmiennie pozostają tam do dziś. Naukowcom udało się też dowieść, że roślin tych nie jadano na surowo.

(PAP Life)