Najwyższy termometr świata o wysokości 42 metrów stanie koło Wiżajn w województwie podlaskim, na polskim biegunie zimna. Ma być jednym z elementów Światowego Centrum Pogody, które ma powstać w miejscowości Bolcie na Suwalszczyźnie na trójstyku granic

Starostwo powiatowe w Suwałkach - jak informuje dyrektor Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej Elżbieta Niedziejko - wydzieliło już dziesięciohektarową działkę na ten cel.

Centrum pogody ma być zlokalizowane na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie. Tam zimą termometry wskazują zwykle najniższe temperatury, pada najwięcej śniegu, a koło Wiżajn najmocniej wieje wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

To jeden z argumentów, które spowodowały, że tam umieścimy światowe centrum pogody. Innym argumentem jest piękny krajobraz, który można będzie oglądać latem, zwiedzając to miejsce - powiedziała Niedziejko.

Projekt zakłada, że w ramach Światowego Centrum Pogody znajdzie się również Muzeum Termometru oraz Centrum Interpretacji Pogody. Dodatkowym elementem przyciągającym turystów ma być Dolina Mamutów.

Według Niedziejko, w projekcie chodzi o to, aby o polskim biegunie zimna nie tylko się dużo mówiło przy okazji ataku zimy, ale aby można było zwiedzić to miejsce i zobaczyć jego atrakcje.

SIRT przygotowała projekt strategii całej inwestycji, która ma być finansowana z funduszy unijnych.