Fotograf "New York Timesa" Samuel Aranda zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo. Zdjęcie roku przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego po antyrządowej demonstracji w Jemenie. Wśród laureatów jest dwóch Polaków: Tomasz Lazar i Tomasz Gudzowaty.

REKLAMA

Utrzymana w ciemnych tonach fotografia - nagrodzona pierwszym miejscem w kategorii Ludzie i Wydarzenia - została wykonana 15 października 2011 roku w jednym z meczetów w Sanie, który przekształcono w prowizoryczny szpital. Ukazuje siedzącą pod ścianą kobietę w czarnej burce, która tuli do siebie rannego mężczyznę.

To zdjęcie mówi o wydarzeniach w całym regionie, o Jemenie, Egipcie, Tunezji, Libii, Syrii, o wszystkim, co wydarzyło się podczas arabskiej wiosny. Jednocześnie pokazuje osobisty, intymny aspekt tamtych wydarzeń" - podkreślała jedna z jurorek Koyo Kouoh.

Być może nigdy nie dowiemy się, kim jest ta kobieta, ale wraz ze swoim krewnym stała się symbolem odwagi zwykłych ludzi, którzy współtworzyli ważny rozdział w historii Bliskiego Wschodu - dodawał inny juror Aidan Sullivan.

W podobnych sytuacjach łatwo jest pokazać agresję. Ta fotografia ukazuje czułość, która potrafi przetrwać w zalewie agresji - ocenia irański fotograf Manoocher Deghati.

Wyróżnienia dla Lazara i Gudzowatego

W gronie laureatów 55. edycji tego prestiżowego konkursu znalazło się również dwóch Polaków.

Tomasz Lazar zdobył drugie miejsce w kategorii Ludzie i Wydarzenia za zdjęcie uczestniczki protestów Okupuj Nowy Jork, wykonane w chwili, gdy w dzielnicy Harlem rozpoczęły się aresztowania.

Trzecie miejsce w kategorii Sport uzyskał fotoreportaż Tomasza Gudzowatego o Lucha libre - meksykańskiej wersji wolnych zapasów z udziałem zamaskowanych zawodników.

W tym roku do siedziby World Press Photo w Amsterdamie napłynęły 101 254 zdjęcia autorstwa ponad 5 tysięcy fotografów ze 124 krajów.

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie.

Fotografia Samuela Aranda została uznana za zdjęcie roku 2011. Zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą w ramionach swojego rannego w zamieszkach brata. Fotografię wykonano w jednym z meczetów w stolicy Jemenu w Sanie.
Zdjęcie Tomasza Lazara otrzymało drugą nagrodę World Press Photo. Fotografia przedstawia uczestniczkę protestów Okupuj Nowy Jork. Zdjęcie wykonane w chwili, gdy w dzielnicy Harlem rozpoczęły się aresztowania.
Zdjęcie Tomasza Gudzowatego otrzymało trzecią nagrodę w kategorii Sport. Fotografia przedstawia zamaskowanych zawodników Lucha libre - meksykańskiej wersji wolnych zapasów.
Zdjęcie Ray'a Mcmanusa zwyciężyło w kategorii Sport. Zdjęcie przedstawia "młyn" podczas spotkania rugby pomiędzy drużynami Old Belvedere i Blackrock, w Irlandii.
Fotografia Niclasa Hammerstroema zdobyła nagrodę w kategorii Wydarzenie. Zdjęcie przedstawia rzeczy pozostawione przez ludzi uciekających przed Andersem Breivikiem na norweskiej wyspie Utoya.
Fotografia Japończyka Yasuyoshi Chiba zwyciężyła w kategorii Ludzie - Reportaż. Kobieta pokazuje świadectwo ukończenia szkoły swojej córki znalezione w zgliszczach domu zniszczonego w wyniku Tsunami w Japonii.
Zdjęcie fotografa Vincenta Boisot z Francji zdobyło drugą nagrodę w kategorii Sztuka i Rozrywka. Fotografia przedstawia modelkę prezentującą strój na stoisku krawieckim w centrum Dakaru.