28 grudnia mija dokładnie 120 lat od pierwszego publicznego pokazu filmowego braci Lumière. Z okazji tej rocznicy w najbardziej filmowym mieście Polski, w Łodzi, powstał projekt „12 filmów na 120 lat kina”. Najlepszych polskich filmowców i osoby związane z kinem zapytano o najlepsze – ich zdaniem – filmy światowe i polskie. Udział w tej wielkiej ankiecie wzięło blisko 300 gości, m.in. Jerzy Hoffman, Agnieszka Holland, Lech Majewski, Jerzy Stuhr, Allan Starski i Juliusz Machulsk

REKLAMA

Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zostały zaproszone osoby profesjonalnie związane z filmem. Po pierwsze twórcy: reżyserzy, producenci, scenarzyści, autorzy zdjęć, scenografowie i kostiumolodzy, montażyści, autorzy muzyki filmowej i opracowań dźwięku. Po drugie - osoby związane z szeroko rozumianą kulturą filmową: krytycy, wykładowcy akademiccy, organizatorzy festiwali filmowych, dystrybutorzy, kierownicy DKF-ów, edukatorzy filmowi.

W projekcie "12 filmów na 120-lecie kina" ankietowani zostali poproszeni o wskazanie 12 tytułów "Najlepszych światowych filmów" oraz 12 tytułów "Najlepszych filmów polskich".

Chodziło o subiektywne wybory, dlatego w zaproszeniu do wypełnienia ankiety napisaliśmy: "dla celów naszego projektu za najistotniejszy przyjmujemy osobisty punkt widzenia; nie pytamy o najważniejsze filmy w historii kina, ale właśnie o filmy najlepsze Pana/Pani zdaniem. Idealnie byłoby, gdyby udało się "wymazać z pamięci" wszelkie powstałe już "rankingi arcydzieł" i akademickie podziały na mistrzów i outsiderów - jesteśmy ciekawi, na ile ustalone kanony sprawdzają się współcześnie, na ile zaś podlegają modyfikacji - tłumaczą organizatorzy.

Na ankiety odpowiedziało 279 osób. Wśród reżyserów filmowych, m.in.: Filip Bajon, Jacek Bromski, Jerzy Hoffman i Agnieszka Holland; wśród aktorów, m.in.: Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Małgorzata Zajączkowska i Antoni Królikowski; wśród scenarzystów, m.in.: Andrzej Bart, Józef Hen, Wojciech Tomczyk, Piotr Wojciechowski; wśród scenografów, m.in.: Ewa Braun, Allan Starski; wśród autorów zdjęć filmowych, m.in.: Jolanta Dylewska, Ryszard Lenczewski, Paweł Śmietanka; wśród kompozytorów, m.in.: Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Michał Urbaniak; wśród producentów, m.in.: Wojciech Danowski, Piotr Dzięcioł, Dorota Ostrowska-Orlińska. A wśród wykładowców m.in. profesorowie Alicja Helman, Tadeusz Lubelski, Tadeusz Szczepański; wśród krytyków: Tadeusz Sobolewski i Jakub Mikurda.

Najlepsze dwunastki wyglądają następująco:

W wyborach na najlepszy film kinematografii światowej ankietowani wskazali 903 tytuły, natomiast polskiej 445.


Najlepszy film zagraniczny zrealizowany przez kobietę - "Fortepian" Jane Champion znalazł się na 45. miejscu, a polski - "Kobieta samotna" Agnieszki Holland na 48. Warto też dodać, że o ile wśród rodzimych filmów zwycięstwo "Ziemi obiecanej" było wyraźne, to wśród tytułów kina światowego przewaga "Osiem i pół" nad "Obywatelem Kane" była symboliczna. Interesującym jest także fakt, że gdy "Osiem i pół" zdobywał Oscara, pokonał "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, który w zestawieniu polskich filmów zajął czwartą pozycję.

Specjalny program w RMF CLASSIC

Urodziny kina RMF Classic uczci nowym programem, w którym autorzy pytać będą znanych i lubianych gości (nie tylko filmowców!) o to, co i jak oglądają. O swoich filmowych sympatiach opowiadać będą artyści i ludzie kultury, m.in. Magda Cielecka, Sonia Bohosiewicz, Włodek Pawlik, Sławomir Idziak, Stanisław Janicki, Tomasz Raczek i wielu, wielu innych.

Słuchaj codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 13:40 w RMF Classic!

ZAPRASZAMY!!!


(dp)