Wymienialnia Książek ruszy w sobotę w warszawskiej Kordegardzie. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać inną książkę do domu. Akcja odbędzie się w godzinach 16.00-18.00.

Wybór książek jest całkiem spory - od klasyków literatury, książek historycznych i poezji poprzez romanse i poradniki, encyklopedie, podręczniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne - każdy znajdzie coś interesującego. W tym miesiącu czekają na wymianę m.in. książki: M. Maeterlincka, O. Tokarczuk, J. Grishama, J. Steinbecka. Jak mówią organizatorzy akcji - wymieniając książki, dajemy im nowe życie. Dzięki tej akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone, gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w nowe ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie.

Akcja promuje czytelnictwo i nawiązuje do historycznej funkcji budynku galerii, w którym od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff. Wymienialnia Książek jest częścią programu "Kultura na wynos" galerii Kordegarda. To cykl działań, które promują wolną kulturę i aktywność artystyczną poza galeryjnymi murami. Udział w Wymienialni Książek jest bezpłatny.

19 października odbędzie się też kolejny Bukklub - Dyskusyjny Klub Książkowy. To comiesięczne rozmowy na temat wybranej książki. Tematem najbliższego, dwudziestego spotkania o 14.00 będzie książka "Życie jest gdzie indziej" Milana Kundery. W Polsce działa ponad 130 dyskusyjnych klubów filmowych. Do kina często chodzi się razem, łatwo więc znaleźć partnera do rozmowy o filmie. Z książkami jest trudniej - jeden egzemplarz czytany jest zwykle po kolei przez kilka osób. Możliwość wymienienia się uwagami na temat książki w trakcie jej czytania pojawia się rzadko. Bukklub pozwoli na nowo zmienić zwykle samotny proces czytania w zbiorowe doświadczenie. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.

(mpw)