Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pozyskało dwa rozkazy wydane w Zgrupowaniu „Warta” dla Antoniego Kujbidy ps. „Jędrek”. Tego typu dokumenty są ogromną rzadkością na rynku antykwarycznym.

Jak informuje muzeum, muzealia ofiarował Wacław Kujbida - syn wyróżnionego w rozkazach żołnierza Armii Krajowej. Małopolskie Dworce Autobusowe sfinansowały konserwację w klinice papieru. Oba dokumenty są wyjątkowe , ponieważ dotyczą jednostki powstałej na czas akcji "Burza" i znana jest historia związanego z nimi żołnierza.

Dokumenty i ich historia zostaną oficjalnie zaprezentowane podczas spotkania z okazji 70. rocznicy utworzenia Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" 2 września po godz. 12:00 w Muzeum AK. Do końca września przekazane pamiątki będzie można oglądać na wystawie czasowej "Niezłomni / historie wyklęte". Później trafią one na wystawę stałą.

Antoni Ryszard Kujbida ps. Jędrek" urodził się 15 stycznia 1925 roku w Bednarowie w powiecie stanisławowskim. Po wstąpieniu do Zgrupowania "Warta" został dowódcą Drużyny Dywersji w Przemyślu i Łukaczewie. Po rozwiązaniu oddziałów do lipca 1946 roku działał konspiracyjnie w Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość" we Wrocławiu i Świdnicy. W 1948 roku zdał egzamin na Wydział Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej, a następnie pracował jako architekt w Krakowie. Jak wynika z akt aparatu bezpieczeństwa, od momentu ujawnienia się w 1947 aż do 1964 roku Urząd Bezpieczeństwa nieustannie inwigilował go i namawiał do współpracy. Od 1962 roku wraz z rodziną starał się o wyjazd na stałe do USA, gdzie mieszkał jego brat Konstanty - podczas II wojny światowej pilot w 121 Eskadrze Myśliwskiej a następnie w Dywizjonie 308. Mimo, że w 1964 roku Antoni Kujbida otrzymał amerykańskie wizy, władze PRL odmówiły wydania paszportów, ponieważ nie zgodził się on na podpisanie deklaracji współpracy jako Wywiadowca za granicą. Zmarł w 1965 roku.

(mn)