25 świetlnych prezentacji na fasadach budynków i innych obiektach złoży się na festiwal sztuk wizualnych "Narracje", który odbędzie się w Gdańsku między 15 a 18 listopada. Podczas imprezy można będzie zobaczyć prace artystów z kilkunastu krajów z różnych części świata.

"Narracje" organizowane są w Gdańsku od 2009 roku. W festiwalu biorą udział artyści posługujący się światłem. Na fasadach budynków i innych obiektach wyświetlają oni w wieczornej porze różnego rodzaju projekcje i świetlne instalacje.

Jak poinformował Sławomir Czarnecki z Instytutu Kultury Miejskiej, która to instytucja jest jednym z organizatorów festiwalu, hasłem tegorocznych "Narracji" jest "Art thou gone, beloved ghost?" - cytat z wiersza "Phantasmagoria" Lewisa Carrolla, który organizatorzy przetłumaczyli jako "Czyś odeszła, ukochana zjawo?".

Czarnecki wyjaśnił, że prace, które złożą się na tegoroczną edycję "Narracji" mają swoją formą nawiązywać do prac powstałych przy zastosowaniu laterna magica, czyli najprostszych aparatów służących niegdyś do rzucania obrazu ze szklanych przeźroczy. Z kolei treścią prace mają przywoływać gdańskie zjawy - żyjące niegdyś lub wymyślone istoty związane w jakiś sposób z historią miasta.

Swoje prace przedstawią artyści z całego świata


Wśród autorów tegorocznych prac znajdą się artyści pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Belgii, Szwecji, Maroko, Francji, Niemiec, Kanady, Holandii, RPA, Izraela, Japonii, Szwajcarii i Polski.

Wyboru artystów w dużej mierze dokonał kurator tegorocznych "Narracji" - pochodzący z Kanady Steven Matijcio. Pracujący obecnie w Southeastern Center for Contemporary Art w Winston-Salem (Północna Karolina) w Stanach Zjednoczonych Matijcio w lutym zwyciężył konkurs na kuratora i od tego czasu kilkakrotnie odwiedzał Gdańsk uzgadniając z organizatorami oraz artystami szczegóły przedsięwzięcia.

W poprzednich edycjach festiwalu twórcy pokazywali swoje prace na Głównym Mieście, w ubiegłym roku - na Dolnym Mieście. W tym roku, miejscem imprezy, która odbędzie się w dniach 15-18 listopada, będą wyłączone z produkcji tereny Stoczni Gdańskiej oraz Stare Miasto.

Gdzie będzie można zobaczyć projekcje?


Miejscem projekcji będą m.in. fasady budynków Stoczni Cesarskiej, dach kościoła św. Bartłomieja czy znane z "Blaszanego Bębenka" podwórze wewnętrzne Poczty Polskiej. Prace oglądać będzie można każdego dnia festiwalu między godz. 17 a północą. Instalacje zwiedzać można będzie samodzielnie lub z przewodnikami.

Nadzór artystyczny nad trzema poprzednimi edycjami festiwalu "Narracje" sprawowała Bettina Pelz z Niemiec. Organizatorzy imprezy ogłosili już międzynarodowy konkurs na kuratora kolejnej - przyszłorocznej edycji "Narracji". Oprócz Instytutu Kultury Miejskiej organizatorami "Narracji" są Gdańska Galeria Miejska i Urzędu Miejski w Gdańsku.