Ryszard Filipski nie żyje. Aktor miał 87 lat

Piątek, 29 października 2021 (07:37)

Nie żyje Ryszard Filipski - aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z głównej roli w filmie "Hubal" Bogdana Poręby. Informację o jego śmierci podano dopiero po pogrzebie aktora.

Informację o śmierci aktora podał portal majorhubal.pl poświęcony historii pierwszego oddziału partyzanckiego II wojny światowej pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala". "Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu Jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny" - podkreślono w wiadomości. Dodano, że aktor zmarł po długiej chorobie.

Ryszard Filipski urodził się 17 lipca 1934 roku we Lwowie. W 1958 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Od 1954 roku występował w łódzkim Teatrze 7.15. Później występował w teatrach Rozmaitości i Starym w Krakowie. 

W 1966 roku Filipski założył teatr Eref-66. Następnie, w latach 1975-1979, kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. W późniejszych latach był także kierownikiem założonego przez siebie Zespołu Filmowego "Kraków" oraz zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon". 

Filipski zagrał epizodyczną rolę w "Kanale" Andrzeja Wajdy. Występował w filmach kryminalnych, takich jak "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" oraz "Tylko umarły odpowie" z 1969 r. oraz jednym z odcinków serialu "Stawka większa niż życie" - zagrał sturmbannfuhrera Fritza Schabe.

Jako aktor filmowy Filipski najbardziej kojarzony był z rolami majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby "Hubal" z 1973 roku oraz wachmistrza Soroki z "Potopu" z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Wystąpił także w innych filmach historycznych, między innymi serialu "Znak Orła", gdzie zagrał króla Władysława Łokietka.

Aktor był często krytykowany za sprzyjanie władzom komunistycznym i ataki na rodzącą się opozycję antykomunistyczną. 

Grał w "Pitbullu", "Kryminalnych" i "Starej Baśni"

Do aktorstwa Filipski na dobre powrócił dopiero na początku XXI wieku. W "Starej Baśni" Jerzego Hoffmana Filipski zagrał postać Wisza. Występował także w popularnych serialach telewizyjnych: "Zaginionej", "Kryminalnych" oraz "Pitbullu" Patryka Vegi. Ostatnim filmem, w którym zagrał, była "Rysa" Michała Rosy z 2008 r. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

Maciej Nycz

RMF/PAP