Robert Więckiewicz dostał nagrodę za najlepszą rolę męską na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio. Wyróżniono go za postać Jurusia – głównego bohatera filmu Wojciecha Smarzowskigo "Pod Mocnym Aniołem" nakręconego na podstawie powieści Jerzego Pilcha.

Film Wojciecha Smarzowskiego uczestniczył w głównym konkursie festiwalu w Tokio. Wywarł ogromne wrażenie i wzbudził wielkie kontrowersje wśród międzynarodowego jury i widowni festiwalowej. Zainteresowanie tym obrazem zgłosiło wielu dystrybutorów z rynku azjatyckiego i innych części świata - podkreślił producent tego obrazu Jacek Rzehak. Festiwal w Tokio jest jednym z kilkunastu najważniejszych festiwali na świecie w corocznym kalendarzu filmowym. Udział filmu w głównym konkursie to czytelny sygnał, że film Wojtka Smarzowskiego Pod Mocnym Aniołem to najwyższy poziom artystyczny. Nagroda dla Roberta Więckiewicza w Tokio to przepustka do ścisłego grona najwybitniejszych aktorów na świecie - podkreślał.

Dramatyczna walka z nałogiem

Film "Pod Mocnym Aniołem" nakręcono na podstawie uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike powieści Jerzego Pilcha. Główny bohater pisarz Jerzy (Więckiewicz) jest alkoholikiem. Widz poznaje go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Jerzy zakochuje się w młodej kobiecie (Julia Kijowska). Wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Nie wytrzymuje jednak długo. Pewnego dnia idzie do baru i zaczyna pić.

Wkrótce trafia na odwyk. Tam spotyka m.in. doktora Granadę (gra go Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) oraz innych pacjentów (w tych rolach m.in. Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), tworzących barwną galerię postaci.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio, który zakończył się w piątek, trwał od 23 października. W tym roku do sekcji konkursowej zgłoszono blisko 1,4 tys. filmów z ponad 90 krajów. Festiwal od 1985 r. zaliczany jest do dwunastu najbardziej prestiżowych festiwali konkursowych, umieszczonych przez FIAPF (Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych) na liście "A", obok Berlina, Cannes czy Wenecji.

(mn)