"Prowadziliśmy bardzo szczegółowe rozmowy na temat realizacji amerykańskich filmów w Polsce. Oba dotyczą problematyki polskiej. Wszystko na to wskazuje, że w tym roku jeszcze zrealizujemy dwie duże produkcje tutaj w Polsce" – ogłosił Piotr Dzięcioł, jeden z producentów nagrodzonej Oscarem „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Nie chciał ujawniać szczegółów, ale zdradził, że zdjęcia do tych projektów mogą być realizowane m.in. w Łodzi.

Piotr Dzięcioł, przedstawiciel studia Opus Film, które wyprodukowało „Idę”, przywiózł na kilka dni do Łodzi statuetkę Oscara, którą nagrodzono film Pawlikowskiego. Przyznał, że w Los Angeles rozmawiał z dwoma dużymi studiami filmowymi na temat realizacji w Polsce amerykańskiego filmu fabularnego i serialu. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów.

Dzięcioł powiedział, że liczy na dalszą współpracę z  reżyserem „Idy”, Pawłem Pawlikowskim. W tej chwili pracuje on nad nowym scenariuszem i deklaruje, że chce to robić z nami – zdradził. Jak poinformował, po zdobyciu Oscara "Ida" wraca do kin w wielu krajach. Przed oscarową galą film sprzedany został do 60 krajów, a obecnie ok. 20 kolejnych krajów jest zainteresowanych jego kupnem.

Statuetkę Oscara, którą otrzymał reżyser Paweł Pawlikowski, będzie można przez najbliższy weekend oglądać w łódzkim Muzeum Kinematografii na wystawie "IdaTheFilm", opowiadającej historię powstania filmu. Dzięcioł przyznał, że producenci wystąpili do Amerykańskiej Akademii Filmowej o przyznanie im dwóch replik statuetki.

Szef Opus Film zapowiedział, że w tym roku łódzkie studio zrealizuje dwie polskie produkcje we współpracy z innymi krajami. Latem mają być kręcone zdjęcia do filmu "Wspomnienie lata" Adama Guzińskiego, a jesienią do obrazu "Ja teraz kłamię" w reż. Pawła Borowskiego.

"Ida", do której zdjęcia w większości kręcono w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez łódzkie studio Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Duński Instytut Filmowy i Łódzki Fundusz Filmowy.

(mn)