Pierwsza monograficzna wystawa Wilhelma Sasnala w Wielkiej Brytanii gromadzi ponad 60 prac z ostatnich 10 lat. Są obrazy oraz najnowsze krótko i pełnometrażowe filmy artysty. "Mój umysł nie jest w stanie wyprodukować fikcji. Zawsze staram się bazować na czymś, co istnieje" - mówi Sasnal.

W londyńskiej Whitechapel Gallery pokazywane są prace zarówno ze zbiorów publicznych, jak i kolekcji prywatnych na całym świecie. Prezentowane obrazy m.in. prace z serii "Shoah" i "Maus", płótna o tematyce rodzinnej "Kacper i Anka" czy portrety sław popkultury, jak "Roy Orbison".

Artysta twierdzi, że najważniejszy jest dla niego moment dokonania wyboru tego, co namaluje na płótnie, a wybiera to, do czego ma stosunek emocjonalny. Jego decyzje artystyczne wynikają z uważnego przyglądania się najbliższemu otoczeniu. Sasnal bardzo często maluje na podstawie materiałów przedstawiających rzeczywistość już przetworzoną - fotografii, filmów, reprodukcji prasowych czy plików z internetu.

Londyńska wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza to najnowsze prace z lat 2005-2011, odnoszące się do wydarzeń nagłaśnianych przez media oraz dokumentujące podróże Sasnala. Druga nawiązuje do początków jego artystycznych poszukiwań. Przywołuje takie zagadnienia jak II wojna światowa, Holokaust. Wybór prac w trzeciej części wystawy dokumentuje filmowe i fotograficzne inspiracje artysty.

Wilhelm Sasnasl to malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Guggenheim Museum oraz w licznych kolekcjach prywatnych. Wystawa w Londynie będzie czynna do 1 stycznia 2012. Wydarzenie jest częścią Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej prezydencji w UE 2011, współorganizuje je Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie. Po zakończeniu pokazu w Londynie, ekspozycja pojedzie do Haus der Kunst w Monachium.