Ma być kolorowo, ale funkcjonalnie. Już za kilka miesięcy na ulicach Poznania pojawi się kilkadziesiąt nowych, nietypowych ławek. Nietypowych - bo artystycznych. Nie będą to jednak ławki - pomniki, jakie stoją na przykład w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej, ale prawdziwe ławki dla przechodniów.

Nowe ławki mają ubarwić główne ulice Poznania z okazji 750-lecia stolicy Wielkopolski. Kolorowe ławki wykonają poznańscy artyści, a zapłacą sponsorzy. W większości będą to duże firmy, ale nie tylko. Ławkę może bowiem zasponsorować każdy. Najtańsza kosztuje niecałe 3 i pół tysiąca, a artysta umieści na niej np. nasze nazwisko.

Dzięki takim kolorowym siedziskom o nietypowych kształtach, centrum miasta zamieni się w otwartą galerię. Na ławkach wcale nie musi się skończyć – mówi Andrzej Jegliczka z Fundacji 750-lecia Lokacji Poznania. To jest pomysł, który może rozpocząć cykl tego typu akcji. Rzeczy, które po pierwsze – mają charakter użytkowy, a po drugie – mają wymiar artystyczny. My już myślimy o tym, czy w 2004 nie zrobić takiej akcji pod tytułem „Kosze na śmieci na ulicach”.

Ławkowa galeria czynna będzie do wczesnej jesieni. Później ławki wrócą do sponsorów lub -–jeśli tak postanowią ich właściciele i władze miasta wydadzą zgodę – zostaną na ulicach.

21:10