Polski scenariusz filmowy "Dzień czekolady", autorstwa Jacka P. Bławuta, zdobył w Cannes międzynarodową Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego - dla twórcy najlepszego scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej. Wygrał m.in. ze scenariuszami autorów z Węgier, Czech i Litwy.

"Dzień czekolady" - jak napisała w uzasadnieniu wyboru Rada ScripTeast - to urokliwa historia, która zajmuje się tak trudnym tematem, jakim jest reakcja dzieci na śmierć. (…) To scenariusz napisany z wielką wrażliwością i wyobraźnią plastyczną, pomysł na odważny i niezwykły film rodzinny, zakorzeniony w centrum europejskiej kultury. Projekt, który - dzięki jego rozważnemu podejściu do tematu i zachwycającym charakterom - ma szansę na pozyskanie międzynarodowej publiczności.

Laureat Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymał czek na 10 tys. euro.

Polski tekst zwyciężył w programie ScripTeast po raz pierwszy. We wcześniejszych trzech edycjach triumfowały scenariusze ze Słowacji, z Węgier i Rumunii.

Kilkudniowa sesja ScripTeast jest elementem 63. Festiwalu Filmowego w Cannes, który trwa od 12 maja, a zakończy się w niedzielę 23 maja.