25 pasjonatów z Polski weźmie w niedzielę udział w widowisku historycznym odtwarzającym walki, jakie w 1945 roku stoczono o Kaliningrad (wówczas Koenigsberg). Oprócz Polaków i Rosjan w inscenizacji wezmą udział Szwedzi i Niemcy - w sumie kilkaset osób.

Widowisko zostanie odegrane na obrzeżach Kaliningradu. Rekonstrukcja będzie miała miejsce w trzech lokalizacjach, w tym w okolicach Fortu nr 5, gdzie walczyć będzie także właśnie nasza grupa - powiedział Krzysztof Gajo ze Stowarzyszenia Samodzielna Grupa Odtworzeniowa "Pomorze". Zaznaczył, że Rosjanie organizują podobne imprezy rekonstrukcyjne już od kilku lat. Cieszą się one wielkim zainteresowaniem widzów - stwierdził Gajo.

Jak wyjaśnił, członkowie pomorskiego stowarzyszenia wcielą się w niedzielnej rekonstrukcji w polskich, niemieckich i rosyjskich żołnierzy. Gajo zastrzegł, że w rzeczywistości w walkach w 1945 roku nie brało udziału polskie wojsko. Polscy pasjonaci postanowili jednak wraz z Rosjanami, że - choć wbrew historii - Polacy w mundurach 1. Armii Wojska Polskiego symbolicznie "wesprą" rosyjskie oddziały.

Zacięte walki o Kaliningrad (wówczas jeszcze Koenigsberg) miały miejsce między 6 a 9 kwietnia 1945 roku. Poprzedziło je wielotygodniowe oblężenie niemieckiego miasta przez wojska radzieckie. W czasie walk Koenigsberg został niemal doszczętnie zniszczony, szacuje się, że mogło wówczas zginąć nawet ok. 100 tysięcy cywilów. Po włączeniu miasta do ZSSR, przemianowano je na Kaliningrad na cześć Michaiła Kalinina - radzieckiego dygnitarza, przewodniczącego Rady Najwyższej ZSSR.