Aleksandr Bałujew, Adam Woronowicz i Tomasz Kot znaleźli się w polsko-rosyjskiej obsadzie nowego filmu Waldemara Krzystka. „Fotograf”- thriller opowiadający o pościgu za seryjnym mordercą, trafi do kin już 9 stycznia.

Jak przyznał reżyser, film w pewnym stopniu jest inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Kilka lat temu widziałem film dokumentalny o chłopcu z Moskwy, wychowywanym przez samotną matkę, sprzątaczkę pracującą w sądzie. Pozwolono jej, by opalała mieszkanie dawnymi aktami sądowymi. Synek przeglądał papiery, oglądał zdjęcia z miejsc zbrodni, w końcu zbrodnia zawładnęła jego światem. Zaczął sobie wyobrażać, że jest prokuratorem, oskarżonym, adwokatem i sędzią, zaczął mówić różnymi głosami. Zabił dziewczynkę z sąsiedniego bloku, wywołując ją głosem koleżanki - opowiadał Krzystek.

W filmie Krzystka mieszkańców Moskwy terroryzuje seryjny morderca. Przy ciałach ofiar zostawia kartoniki z numerami - takie jak te, które przy fotografowaniu miejsc zbrodni stosują śledcze ekipy. Policja nadaje mu przydomek "Fotograf". Tropy w sprawie prowadzą w przeszłość - do serii dramatycznych wydarzeń z lat 70. i do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do Polski, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji. W ekipie jest Natasza, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć - jedyna osoba będąca w stanie go rozpoznać.

"Fascynująca podróż po współczesnej Rosji"

"Fotograf" to "fascynująca podróż po współczesnej Rosji, a zarazem niepokojąca wizyta w niedawnej przeszłości - za murami odciętego od świata legnickiego garnizonu" - ocenia, zapraszając do kin, dystrybutor nowego filmu Krzystka.

Oprócz Arntgolts i Bałujewa, w obsadzie są: Adam Woronowicz, Tomasz Kot, Sonia Bohosiewicz, Agata Buzek i Andriej Kostasz. Scenariusz napisali wspólnie Waldemar Krzystek i Krzysztof Kopka. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak.

Waldemar Krzystek znany jest widzom jako reżyser m.in. nagrodzonego Złotymi Lwami w Gdyni filmu "Mała Moskwa" (2008) i serialu telewizyjnego "Anna German".

(mn)