Znany francuski rysownik włoskiego pochodzenia Albert Uderzo, współtwórca serii komiksów o Asteriksie, ogłosił, że nie będzie już dłużej tworzył przygód sympatycznego Gala. Według prasy, nad cyklem będzie teraz pracowało trzech autorów, wyznaczonych przez mistrza.

Jak doniosła w tym tygodniu prasa nad Sekwaną, Uderzo, który przez ostatnie ponad 30 lat był jednocześnie autorem rysunków i scenarzystą przygód o Asteriksie, postanowił zakończyć swoją pracę nad cyklem.

Wszyscy wiedzą - tłumaczył w jednym z wywiadów Uderzo - że od lat mam problem z moją ręką i nie jestem w stanie już posługiwać się moim pędzlem, aby rysować.

"Ojciec" Asteriksa uspokaja jednak czytelników, że mimo to nowe przygody słynnego małego Gala z sumiastymi wąsami nie przestaną się pokazywać. 84-letni Uderzo postanowił tylko przekazać pałeczkę młodszemu pokoleniu.

Trzech nowych "ojców" Ateriksa

Według dziennika "Le Figaro", nowym scenarzystą przygód Asteriksa zostanie Jean-Yves Ferri, znany jako autor wydanego w 2007 roku satyrycznego komiksu "De Gaulle na plaży", w którym ośmielił się przedstawić narodowego idola Francuzów w szortach i japonkach. "Le Figaro" twierdzi, że Uderzo, którego zachwyciły talent i poczucie humoru Ferriego, zaproponował mu pracę nad dalszymi odcinkami serii.

Z kolei rysowaniem serii zajmą się od tej pory współpracownicy Uderzo - bracia Frederic i Thierry Mebarki.

Ukazanie się kolejnej, już 35. części cyklu o Asteriksie, zaplanowano na koniec przyszłego roku. Uderzo zapowiedział, że - mimo "przejścia na emeryturę" - będzie jednak przyglądał się bacznie pracy nowych autorów.

Asterix wraz ze swoim towarzyszem Obeliksem i innymi kompanami pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowego "Pilote" w październiku 1959 r. Scenariusz serii pisał Rene Goscinny, autor m.in. serii o "Mikołajku" i "Lucky Luke'u", a rysunkami zajmował się Albert Uderzo. Ich współpraca trwała prawie dwadzieścia lat; po śmierci Goscinny'ego w 1977 roku Uderzo samodzielnie kontynuuje pracę nad cyklem.

Do tej pory sprzedano na świecie 350 milionów egzemplarzy albumów o Asteriksie w ponad 100 językach.