Nowa powieść o przygodach najsłynniejszego tajnego agenta świata 007 zostanie opublikowana w przyszłym roku - poinformowała rodzinna firma twórcy postaci Jamesa Bonda, Iana Fleminga. Książka, która nie ma jeszcze tytułu, zostanie napisana przez amerykańskiego pisarza Jeffreya Deavera. Premierę przewidziano na 28 marca przyszłego roku, czyli w dzień 103. rocznicy urodzin Fleminga.

Deaver twierdzi, że twórczość Fleminga była dla niego ważna zarówno pod względem literackim, jak i osobistym. Jego książki podobały mi się jako wspaniałe historie, ale wyróżniały się także jako niezwykłe przykłady sztuki pisania powieści sensacyjnych - napisał Deaver w komunikacie prasowym.

Nauczyłem się z książek Fleminga (...) wiele pod względem technicznym: zwięzłości, koncentracji na szczególe, bohaterskich, ale ułomnych postaci, budowania szybkich, konkretnych scen i prostej prozy - podkreślił.

Książki Deavera, który mieszka w Karolinie Północnej, sprzedały się w 20 mln egzemplarzy na całym świecie. Na podstawie jego powieści "Kolekcjoner kości" nakręcono w 1999 r. film z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie. Akcja jego powieści o Bondzie ma się rozgrywać współcześnie. Na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy książek o Jamesie Bondzie.