Coraz więcej pedagogów uważa, że bycie przede wszystkim konsekwentnym w wychowaniu dzieci jest przereklamowane. Koncentrując się wyłącznie na zachowaniu dziecka, w prosty sposób można je "wytresować" do zmiany. Ale długotrwała, prawdziwa przemiana dokonuje się w sercu - przekonują autorzy poradnika "Nie poddawaj się. 50 strategii pomocnych w pracy nad przemianą serca na wszystkich etapach rozwoju dziecka".

Gdy dzieci doświadczają problemów z charakterem, potrzebują dodatkowych ćwiczeń, by uzyskać sposób zachowania właściwy dla ich wieku. Każde dziecko jest wyjątkowe i nie da się zastosować jednej strategii wychowawczej wobec wszystkich. Rodzice potrzebują wielu rozmaitych sugestii, które mogą pomóc w wychowaniu dzieci - tłumaczą autorzy publikacji.

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że bycie konsekwentnym jest kluczem do dobrego rodzicielstwa. Wielu rodziców podchodzi jednak do tej kwestii z przesadą. Jeśli wprowadzasz proste zmiany zachowania, bycie konsekwentnym jest sprawą zasadniczą. Nagradzanie lub karanie za każdym razem, gdy dostrzegasz jakieś zachowanie, daje większą szansę na oczekiwaną zmianę, a im bardziej konsekwentni jesteśmy, tym szybciej dostrzeżemy zmiany. Ta metoda, zwana uwarunkowaniem zachowań, bazuje na przekonaniu, że ludzie są zwierzętami, tylko na wyższym poziomie rozwoju. Ale jeśli uważamy, że jest inaczej, a chyba tak jest, to potrzebujemy czegoś innego - piszą dr Scott Turansky, Joanne Miller.

Ich zdaniem na proces uczenia się wpływ ma serce. Ono kryje w sobie emocje, pożądania, pragnienia, przekonania oraz żarliwe uczucia. Skłonności dziecka pochodzą z serca - przekonują. Gdy dziecko kłamie w celu uniknięcia problemu, jest to sprawa serca. Jeśli brat reaguje ze złością za każdym razem, gdy jego siostra jest rozdrażniona, jest to również sprawa serca.

Długotrwała zmiana dokonuje się w sercu - przekonują autorzy poradnika. Nie chcemy przecież, aby nasze dzieci wykonywały właściwe rzeczy tylko po to, aby otrzymać nagrodę. Jeśli tak robimy, uczymy dzieci zadawać pytanie "Co za to dostanę?". Nam zależy na tym, by przemieniać serca naszych dzieci. Chcemy, by stawiały nam pytanie "Jakie jest właściwe postępowanie?".

Upewnij się, czy twoja filozofia rodzicielstwa skoncentrowana jest na charakterze i sercu dziecka. Tylko wtedy będziesz mógł rozpoznać negatywne wzorce dostrzegane w jego zachowaniu zalecają. To, czego potrzebujesz, to wiedzieć, w jaki sposób można to wprowadzić w życie. I w tym, dr Scott Turansky, Joanne Miller starają się pomóc.

Pamiętaj:

  • Bycie konsekwentnym jest przereklamowane
  • Zakazami niewiele u dziecka zmienisz
  • Lepsza marchewka od kija
  • Stanowczość nie wymaga surowości
  • Będąc rodzicem nie wystarczy mieć rację. Trzeba również być mądrym

O Autorach

Dr Scott Turansky i Joanne Miller opracowali podejście do rodzicielstwa, które zrewolucjonizowało wiele rodzin. Skierowane jest ono na przemianę serca: zamiast polegać na prostym stawianiu wymagań i konsekwencji, dostarczają praktycznych narzędzi, które skutecznie wpływają na trwałą zmianę zachowań. Są autorami wielu książek, prowadzą szkolenia dla rodziców oraz programy dla dzieci.