Oscara w tej kategorii otrzymała Diablo Cody za scenariusz do kameralnego „Juno”. To była pierwsza nominacja dla tej młodej scenarzystki.

Diablo Cody – „Juno”. Jej prawdziwe nazwisko to Brook Busey. Za scenariusz do „Juno” zebrała bardzo wiele nagród filmowych. To opowieść o młodej dziewczynie, która zachodzi w ciążę. Za radą najlepszej przyjaciółki Lei postanawia znaleźć dla nienarodzonego dziecka bezdzietne małżeństwo, które zgodziłoby się je adoptować.

Tony Gilroy – „Michael Clayton” Gilroy został w tym roku nominowany w dwóch kategoriach: najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz oryginalny. Ten specjalista od kina akcji urodził się w Nowym Jorku. Szczególnie interesuje go walka między stworzonymi przez niego kreacjami – głównie między młodym idealistą, adeptem a starym wyjadaczem.
Brad Bird, Jim Capobianco i Jan Pinkava – „Ratatuj”. Brad Bird jest przede wszystkim reżyserem filmów animowanych. Ściśle wspoółpracował z wytwornią Disneya, dla której pomagał realizować seriale animowane. Capobianco jest współtwórcą hitu „Król Lew”. Jedynym z tej trójki, który ma na koncie Oscara, jest Jan Pinkava. „Ratatuj” to opowieść o małym szczurze, pragnącym zostać szefem kuchni.
Nancy Oliver – „Lars & The Real Girl”. Nancy Oliver ubiega się o Oscara po raz pierwszy. „Lars and The Real Girl” opowiada o żyjącym w iluzji młodym mężczyźnie, który kupuje przez Internet lalkę ludzkich rozmiarów i zakochuje się w niej, mówiąc każdemu, że to jego dziewczyna. Jego brat i szwagierka próbują pomóc mu w wyjściu z tego złudzenia.
Tamara Jenkins – „The Savages”. Tamar Jenkins jest po raz pierwszy nominowana do Oscara. Scenarzystka była - po tym jak zauważono ją na Sundance Film Festival w 1993 roku – zapomniana. Do wielkiego świata filmu powróciła w ubiegłym roku, pisząc scenariusz do „The Savages”. Film opowiada o rodzeństwie pomagającemu ciężko choremu ojcu, który do tej pory odcinał się od swoich dzieci.