Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny jest przyznawany od 1940 roku. Wcześniej Akademia przyznawała nagrodę za najlepszą historię oryginalną. W 1940 dodano opisywaną w tym artykule nagrodę na najlepszy scenariusz oryginalny, a w 1957 obie kategorie połączono, tworząc jedną dla najlepszego scenariusza.

Courtney Hunt - "Frozen River". Główną rolę zagrała Melissa Leo, która została nominowana do Oscara jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Film został nagrodzony Nagrodą Jury podczas Festiwalu Filmowego w Sundance. Ray Eddy, samotna matka, wraz z przyjaciółką Lily, indianką z plemienia Mohawków, szmugluje nielegalnie towar przez zamarzniętą rzekę Świętego Wawrzyńca. Obie kobiety, chcą łatwo zarobić pieniądze, tuż przed Bożym Narodzeniem, gdyż ich legalna praca pozwala tylko na skromne życie. Dramat bohaterek zaczyna się w momencie, kiedy pewien żołnierz postanawia oddać obie kobiety w ręce wymiaru sprawiedliwości.

Mike Leigh - "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia". Sally Hawkins wciela się w Poppy, nauczycielkę, która mieszka ze swoją koleżanką z pracy i razem z nią poszukuje partnera na życie. Jest błyskotliwą, atrakcyjną kobietą z wielkim poczuciem humoru. Choć wie, co należy traktować poważnie, a kiedy dworować sobie z problemów, wydaje się nieco zagubiona, zwłaszcza w kontaktach z dziwaczną rodziną, konfliktowym instruktorem jazdy (znakomity Eddie Marsan) i w trakcie wyczerpujących lekcji flamenco. Niespodziewanie pojawi się jednak ktoś, kto obudzi w niej nadzieję na zupełnie nowe życie.
Martin McDonagh - "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj". Podrzędni zabójcy po spartaczonej robocie uciekają na przymusowe wakacje do Brugii. Podczas gdy Ken korzysta z okazji i rozkoszuje się pięknymi plenerami, porywczy i nieroztropny Ray wyrusza na poszukiwanie przygód. Wdaje się w spór z przejeżdżającymi turystami, rozpoczyna romans z miejscową pięknością (Clemence Poesy) jednocześnie walcząc z jej byłym chłopakiem- skinheadem, imprezuje z opryskliwym, kręcącym surrealistyczny film, karłem z Ameryki. Wyprawa obydwu mężczyzn staje się jeszcze dziwniejsza, gdy Ray orientuje się że Harry chce się go pozbyć, a o wykonanie tego zadania poprosił…. Kena.
Dustin Lance Black - "Obywatel Milk". Film opowiada prawdziwą historię Harvey'a Milka (Sean Penn), który obecnie jest uważany za jednego z najważniejszych męczenników amerykańskiego ruchu gejowskiego w Stanach. Był on pierwszym działaczem na rzecz równouprawnienia gejów i lesbijek, który zasiadał we władzach miejskich.
Andrew Stanton, Jim Reardon - "WALL-E". WALL.E przez siedemset lat w samotności oczyszcza Ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – nowoczesna, przepiękna, myśląca maszyna. Tego dnia życie WALL.E’ego zupełnie się zmienia i nabiera nowego sensu. Jego podróż przez galaktykę, przyjaźń z EVE, zabawne przygody oraz nowi, niekiedy niezwykli przyjaciele stali się tematem komedii Studia Pixar.