O nagrodę w kategorii najlepszy film dokumentalny walczą obrazy: „The Betrayal – Nerakhoon”, „Spotkania na krańcach świata”, „The Garden”, „Man on Wire” i „Trouble the Water”.

The Betrayal – Nerakhoon. Niezwykły dokument o rodzinie, która musiała wyemigrować z Laosu. Narratorem i współreżyserem obrazu jest Thavisouk Phrasavath. Twórca filmowy z Laosu snuje historię o życiu swoim i swojej matki w opanowanym wojną kraju, a także o ich późniejszych doświadczeniach na emigracji w Nowym Jorku.

Spotkania na krańcach świata. Reżyserem tego obrazu jest wielki mistrz światowego kina – Werner Herzog. Niemiecki reżyser wyruszył wraz z ekipą filmową na Antarktydę, gdzie nakręcił poruszający dokument. Bohaterami obrazu nie są pingwiny, lecz naukowcy, którzy pracują w nieprzyjaznym środowisku na rzecz ludzkości, która będzie musiała kiedyś opuścić Ziemię.
The Garden. Film w reżyserii Scotta Hamiltona Kennedy’ego jest opowieścią o parku, który został stworzony przez pewną lokalną społeczność. Teraz temu wspaniałemu ogrodowi zagrażają bezduszne buldożery. W filmie występują m.in. Danny Glover i Daryl Hannah.
Man on Wire. Reżyserem dokumentu jest James Marsh. Film przypomina historię niesamowitego wyczynu z 1974 r. 7 sierpnia tego roku Francuz Philippe Petit przeszedł po linie rozwieszonej między wieżami nowojorskiego World Trade Center. Nawet najmniejszy błąd mógł skończyć się tragicznie. Na szczęście ten szalony wyczyn powiódł się.
Trouble the Water. Nowy Orlean po powodzi. Początkująca raperka i jej mąż pokazują, jak trudno przetrwać w całkowicie zalanym mieście. Twórcami poruszającego dokumentu są: Carl Deal i Tia Lessin. Jedno z haseł obrazu głosi: To nie film o huraganie, to film o Ameryce.