Najlepszym filmem animowanym został wybrany Ratatuj. Historia szczura, który chciał zostać szefem kuchani, pokonała takich przeciwników jak "Na fali" i "Persepolis"

„Ratatuj”. Gotowanie to życiowa pasja szczurka imieniem Remy. Jego ambicje sięgają wysoko - marzy, by zostać szefem kuchni w paryskiej restauracji. Gdy już wydaje się, że jego pragnienia nigdy się nie ziszczą, spotyka na swojej drodze pewnego chłopca. Twórca komedii Brad Bird jest już laureatem Oscara za „Iniemamocnych”.

„Persepolis”. To autobiograficzna historia o dojrzewaniu w trudnym momencie dziejowej zmiany - w czasie wybuchu rewolucji islamskiej w Iranie. Ośmioletnia Marjane marzy o tym, aby zostać prorokiem, bo pragnie zbawić świat. Nastają jednak złowrogie czasy... Film był sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, zdobył nominację do Złotej Palmy i otrzymał Nagrodę Jury.
„Na fali”. To historia małego pingwina z dużymi ambicjami. Młody adept surfingu Cody wyrusza na wyspę Pen Gu, by stanąć w szranki z najlepszymi zawodnikami tej dyscypliny. Zanim rywalizacja dobiegnie końca, bohater odkryje, że najważniejszy nie jest splendor wygranej, lecz radość płynącą z samego uprawiania surfingu.