Pretendentów do najważniejszej filmowej nagrody świata w kategorii Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz jest pięciu. O statuetkę powalczą twórcy scenografii do filmów "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Oszukana", "Księżna", "Mroczny rycerz" i "Droga do szczęścia".

Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo - "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" jest adaptacją klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda, powstałej w latach 20. minionego wieku. Opowiada o człowieku, który przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i... stopniowo młodnieje. Uznanie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zdobyła między innymi scenografia filmu, której twórcami byli Donald Graham Burt i Victor J. Zolfo.

James J. Murakami, Gary Fettis - "Oszukana": Uwagę członków amerykańskiej Akademii Filmowej przykuła również scenografia filmu, opowiadającego historię matki, której syn zostaje porwany. Dziecko się później odnajduje, ale kobieta podejrzewa, że... to nie jej syn. Twórcami scenografii do "Oszukanej" są James J. Murakami i Gary Fettis.
Nathan Crowley, Peter Lando - "Mroczny rycerz": Kolejna oscarowa nominacja dla "Mrocznego rycerza". Tym razem o statuetkę powalczą autorzy dekoracji, czyli Nathan Crowley i Peter Lando. W nowej odsłonie swych przygód Batman po raz kolejny podejmuje walkę z przestępczością. Postanawia rozpracować gangi, nękające mieszkańców miasta. Pomagają mu porucznik Jim Gordon i prokurator okręgowy Harvey Dent.
Michael Carlin, Rebecca Alleway - "Księżna": Jednym z oscarowych rekordzistów - przynajmniej pod względem liczby zdobytych nominacji - jest w tym roku opowieść o Georginie Cavendish. Na uwagę Amerykańskiej Akademii Filmowej zasłużyły między innymi dekoracje filmu, stworzone przez Michaela Carlina i Rebeccę Alleway.
Kristi Zea, Debra Schutt - "Droga do szczęścia": Film opowiada historię małżeństwa, mieszkającego na przedmieściach Connecticut. Bohaterowie tworzą pozornie zgodną i szczęśliwą parę. W pewnym momencie muszą jednak zmierzyć się z poważnymi problemami i próbować, wbrew przeciwnościom losu spokojnie wychowywać dwójkę swoich dzieci. Uznania doczekała się - obok wielu innych aspektów filmu - również scenografia, autorstwa Kristi Zea i Debry Schutt.