Drugie podejście i pierwszy Oscar. Dario Marianelli za muzykę do melodramatu "Pokuta" został laureatem tegorocznej nagrody przyznawanej przez członków Akademii Filmowej.

Dario Marianelli - „Pokuta”. Dario Marianelli do walki statuetkę Oscara stanie po raz drugi. Pierwszą nominację zdobył w 2005 roku za muzykę skomponowaną do filmu „Duma i uprzedzenie”. Ma na swoim koncie muzykę do filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych i animowanych, jak również do sztuk teatralnych, tańca współczesnego i koncertów.

Alberto Iglesias - „Chłopiec z latawcem”. Alberto Iglesias pierwszą nominacją do Oscara zdobył w 2005 roku za muzykę do filmu „Wierny ogrodnik”. Ten hiszpański kompozytor łączy muzykę klasyczną z elementami innych stylistyk, np. flamenco, utworów chóralnych, oraz klasyków muzyki filmowej. Wielokrotnie współpracował z Pedro Almodowarem i Carlosem Saurą.

James Newton Howard - „Michael Clayton”. To już siódma nominacja dla Jamesa Newtona Howarda. Tym razem kompozytor stworzył muzykę do filmu o zdolnym, ale bezwzględnym prawniku, który pewnego dnia zostaje postawiony przed trudnym wyborem. Zachować lojalność wobec pracodawcy czy wesprzeć kolegę po fachu w krucjacie przeciwko potężnemu koncernowi chemicznemu?
Michael Giacchino - „Ratatuj”. Michael Giacchino, który uznanie zdobył m.in. jako kompozytor muzyki do seriali „Zagubieni” i filmu animowanego „Iniemamocni”, komponuje także ścieżki dźwiękowe do gier wideo. Charakterystyczne dla jego twórczości jest częste wykorzystywanie instrumentów dętych. O statuetkę Oscara będzie się ubiegał po raz pierwszy w swojej karierze.
Marco Beltrami - „3:10 do Yumy”. Twórca muzyki do wielu kinowych przebojów Marco Beltrami nie może się jak dotąd poszczyć nominacją do Oscara. Kompozytor specjalizuje się w horrorach, spośród których najsłynniejsze to „Omen”,„Resident Evil”, czy „Krzyk”.