Life Festival Oświęcim: Znamy laureata konkursu!

Piątek, 6 czerwca 2014 (19:40)

Zespół Coria z Jastrzębia-Zdroju (Śląskie) zwyciężył w konkursie Life on stage i w nagrodę wystąpi 27 czerwca na scenie głównej Life Festival Oświęcim przed koncertem Soundgarden, kultowej amerykańskiej formacji grunge 'owej.

Muzyczny życiorys Sinatry na LFO 2014!

Widowisko pt. „Muzyczny życiorys Franka Sinatry” będzie kolejnym punktem programu V edycji Life Festival Oświęcim. 25 czerwca na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury pojawi się m.in. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – najmłodszy, a zarazem jeden z czołowych zespołów symfonicznych w Polsce. czytaj więcej

Wyróżniona grupa powstała w ubiegłym roku, ale jej członkowie grali ze sobą już wcześniej w formacji Symetria, która m.in. wystąpiła w Rybniku przed Guns'n'Roses. Wokalista Tomasz Mrozek w programie telewizyjnym "Must Be The Music" dotarł do półfinału. Coria przygotowuje obecnie debiutancki album "Teoria splątania".

Do kilkuetapowego konkursu Life on stage zgłosiło się w kilkuset wykonawców. Spośród nich organizatorzy wybrali ponad stu. Przez miesiąc występowali w różnych klubach w Polsce, a internauci wyłonili z tej grupy dwunastu półfinalistów. Po kolejnych występach publiczność wybrała finałową czwórkę. W koncercie finałowym w jednym z krakowskich klubów oprócz Corii zagrały także Tune 4 Tune z Gdańska, Phedora z Lublina i Time For Funk z Bochni. Jurorzy oceniali muzyków na podstawie 30-minutowych występów.

Gwiazdami Clapton i Soundgarden

Life Festival Oświęcim odbędzie się od 25 do 28 czerwca. Największe wydarzenie to koncerty gitarzysty rockowo-bluesowego Erica Claptona i zespołu Soundgarden. Wystąpią też m.in. Luxtorpeda i Balkan Beat Box, Edyta Bartosiewicz, przedstawiciele polskiej sceny hiphopowej, w tym Kaliber 44, a także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce.

W czasie festiwalu powstanie mural, którego twórcą będzie znany malarz i grafik Rafał Olbiński. Odbędzie się także bieg uliczny "Tolerancja na sportowo".

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w czerwcu 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Do Oświęcimia przyjeżdżali także Matisyahu, James Blunt, Peter Gabriel i Sting.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

(MRod)

Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

RMF24-PAP