Anna Majewska została laureatką Grand Prix nagrody imienia Macieja Szumowskiego za reportaż "W górach jest wszystko co kochał...". Studentka psychologii opisała kryzys w swojej rodzinie po śmierci ojca.

warto pisać o takich przeżyciach - mówi Anna majewska w rozmowie z Maciejem Grzybem

Majewska w rozmowie z reporterem RMF FM przyznała, że było to najbardziej traumatyczne wydarzenie w jej życiu. Mimo to nie było jej trudno pisać o swoich przeżyciach. Jak mówi siadła i przelała na papier, co jej leżało na sercu. Laureatka powiedziała, że nie spodziewała się nagrody, ale nie wyklucza, że to początek jej przygody z dziennikarstwem.

W tegorocznej edycji nagrody imienia Macieja Szumowskiego jury oceniało 95 prac dotyczących szeroko rozumianego "Kryzysu". Oprócz Grand Prix wyróżniono także 3 inne prace.

Maciej Szumowski był twórcą reportaży i filmów dokumentalnych. Dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Bolesława Prusa. W 1939 r. był w Krakowie szefem kampanii wyborczej "Solidarności". Za dokument "Polski poślizg kontrolowany" otrzymał nagrodę Pryzmat za umiejętne przybliżanie Polakom reformy gospodarczej.

Szumowski zmarł w 2004 r. - niecały miesiąc po śmierci swojej żony, pisarki Doroty Terakowskiej. Na ich cześć jeden z krakowskich parków nazwano Parkiem Maćka i Doroty.