11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Koncert Niepodległości. Tematem czwartej edycji jest udział mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej.

To są opowieści o niezwykłych ludziach, dla których wolność i niepodległość naszego kraju były ważniejsze niż ich narodowość - mówi RMF FM Wojciech Malajkat, który poprowadzi niedzielny koncert.

To będzie opowieść o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. O niezwykłości Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Koncert Niepodległości tradycyjnie już gości w Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego walkę o wolność i niepodległość, w której po polskiej stronie wzięło udział, jak się szacuje, nawet kilkanaście różnych narodowości.

Res Publica Serenissima

Jednym z wydarzeń tegorocznego Koncertu będzie "Res Publica Serenissima" - utwór instrumentalno-wokalny, który w bogatej aranżacji ukazuje różnorodność kulturową Polski Jagiellonów. Utwór otwiera żydowski psalm w intencji zakończenia wszelkich wojen, do którego, specjalnie dla Koncertu Niepodległości, głosu udzielił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W utworze będzie można usłyszeć fragmenty protestanckiej Modlitwy za Rzeczpospolitą Naszą i Za Króla (Marek Bałata), katolickiego hymnu Gaude Mater Polonia (Ola Turkiewicz), psalmu prawosławnego Letyjat Hołuby w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu Dziczka oraz muzułmańskiego azanu wykonanego osobiście przez kapelana polskich Tatarów, Imama Janusza Aleksandrowicza.

W programie tegorocznego Koncertu Niepodległości znajdzie się także utwór "Dla syna", fragment wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera w wykonaniu prowadzącego Koncert Niepodległości Wojciecha Malajkata. Będzie też Bogurodzica, Litwinka czyli Hymn Legionistów Litewskich oraz Kozak - ukraińska pieśń ludowa. Nie zabraknie też multimedialnego wspomnienia o Przemysławie Gintrowskim. Koncert odbędzie się w Sali z Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas koncertu wystąpi ponad 20 artystów, m.in. Ola Turkiewicz - dyrektor muzyczny i współtwórca Koncertu Niepodległości, Marek Bałata, polsko-ukraiński Zespół "Dziczka", wirtuoz skrzypiec z Toronto Vasyl Popadiuk oraz grający na fletach kaukaskich Tigran Aleksanyan z Londynu. Autorem scenariusza jest Jacek "Wiejski" Górski.