Angielski pisarz Julian Barnes został laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "The Sense of an Ending" (Poczucie końca). Była to jego czwarta nominacja do nagrody, którą kiedyś nazwał "loterią snobów".

150-stronicowa powieść Barnesa opowiada o Tonym, mężczyźnie w średnim wieku, i jego refleksjach na temat dróg życiowych, które wybrali jego przyjaciele z młodości oraz on sam. Tony odkrywa, że jego wspomnienia nie są tak wiarygodne, jak mu się wydawało.

Ta książka, choć krótka, to jest wypełniona po brzegi dużą ilością informacji, których nie można przyswoić podczas pierwszego czytania - powiedziała przewodnicząca pięcioosobowego jury Stella Rimington. The Sense of an Ending" to jedna z tych książek, którą dobrze się czyta, którą można czytać nie raz lub dwa razy, ale nawet trzy razy - dodała.

65-letni Barnes był wcześniej nominowany do Man Booker Prize, nazywanej nagrodą Bookera, trzykrotnie - w 1984 r. za "Papugę Flauberta", w 1998 r. za "Anglię, Anglię" oraz w 2005 r. za "Arthura & George'a".

Odczuwam w równym stopniu ulgę, jak i radość - powiedział pisarz, odbierając czek na 50 tys. funtów.

Barnes od początku był faworytem tegorocznej edycji Bookera. Pokonał pięciu rywali, m.in. Brytyjczyka Stephena Kelmana i Kanadyjczyka Patricka de Witta.

Nagroda Bookera od 1969 r. przyznawana jest corocznie autorowi najlepszej, w ocenie jury, powieści w języku angielskim. Autor powinien być obywatelem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Republiki Irlandii lub Zimbabwe.